Vipava, 15.10.2016

V nedeljo 15.10.2016 smo se člani športnoplezalnega odseka Komenda odločili izkoristiti še zadnje tople sončne žarke ter se podali na plezalni izlet na Primorsko. V jutranjih urah smo krenili iz Komende, v Ljubljani pobrali organizatorja izleta ter se podali na pot. Ker brez jutranje kavice seveda ne gre, smo naredili kratek počitek na postajališču Lom, kjer sta se nam pridružila še 2 plezalca. Po okrepčilu je sledila približno eno ura vožnje do prelepega plezališča Vipava. Nekaj minut vožnje od avtoceste smo na parkirišču parkirali avtomobile, vzeli opremo ter se naprej, proti s soncem osvetljenim stenam podali peš.

Med približno 15 minutno hojo smo lahko opazili veliko sektorjev na katerih bi lahko plezali, ampak ne! Naš cilj je bil sektor Pikapolonica, ki ima veliko število smeri raznolikih težavnosti, tako, da je lahko vsak od udeležencev našel sebi primerno zahtevnost. Ko smo prispeli do sektorja je tam svoje plezalne veščine že preizkušalo nekaj ljudi, zato smo se morali porazdeliti preko celega sektorja. Čeprav je bilo plezališče zelo dobro označeno s smermi smo si pri izbiri le teh pomagali s plezalnim vodničkom. Nadeli smo si plezalne pasove, pripeli komplete, razvezali vrv, nadeli plezalne čeveljce ter se podali v steno. Smeri so bile dolge od 15 do 25 metrov, težavnosti od 4b do 6b. Vse smeri so bile obrnjene proti Vipavski dolini tako, da je bil razgled na vrhu preplezane smeri veličasten in odlična motivacija ali pa nagrada za osvojene izzive. Tekom celega dneva se nam je vedno bolj dozdevalo zakaj ima ta sektor ime Pikapolonica. Toliko teh malih živalic na enem mestu ni videl še nihče od nas. Po približno šestih urah plezanja smo opremo pospravili ter se odpravili nazaj proti domu.

Plezalnega dneva seveda ne moremo zaključiti brez skupinske fotografije, druženja ob pijači, debatiranja o današnjem dnevu ter o tem, kdaj bomo zopet prišli nazaj v plezališče Vipava in se preizkusili še v ostalih sektorjih in smereh.

Plezajte!

Besedilo: Klemen Stoševski, ŠPO Komenda

4. dobrodelni pohod na Sv. Primoža, 24.09.2016

Vsako leto v septembru regionalna revija Modre novice organizira tradicionalni dobrodelni pohod na Sv. Primoža. Letos je bil zbran prispevek namenjen Šolskemu skladu OŠ Komenda Moste. Šolska sekcija PD Komenda (planinski krožek na OŠ Komenda Moste) se je odločila, da se dobrodelnega pohoda udeleži in tako pomaga pri zbiranju sredstev za Šolski sklad OŠ Komenda Moste.
V soboto, 24.9.2016, se nas je 43 pohodnikov odpeljalo proti Stahovici, kjer smo na Calcitovem parkirišču pustili avtomobile in se podali na pot. Pri Lovski koči smo plačali dobrodelni prispevek 5€, v zameno pa dobili majico ter kupon za malico. Mladi planinci so se razveselili kartončka za zbiranje zvezdic, ki so jih čakale skrite v škatlicah ob poti. Krenili smo na pot proti vrhu. Otroci so se kmalu razveselili prve zvezdice, ki so jo skrbno prilepili na kartonček. Pot navkreber je minila v prijetnem kramljanju in pogovoru. Po uri hoje smo prispeli na cilj, kjer nas je že pričakala maskota Modrih novic, s katero so se nekateri tudi fotografirali. Prijetno vzdušje na vrhu je še popestrila klapa Mali grad, ki je pod Veliko planino zapela nekaj dalmatinskih pesmi. Pohodniki smo se posladkali tudi s torto velikanko. Nato pa smo se počasi odpravili nazaj v dolino.
S prvim pohodom smo tako tudi člani planinskega krožka prispevali kamenček v mozaiku dobrodelnosti.

Besedilo: Romana Ravnikar

Plezalni tabor ob Nadiži, 12-15.8.2016

Aktivni člani ŠPO Komenda smo se 12.8.2016 odpravili po nove plezalne izkušnje v vas Podbela blizu Kobarida. Ker je smo pripravili tabor, smo temu primerno tudi taborili in spali v šotorih na Milanovem tabornem prostoru ob reki Nadiži.
Nekaj najbolj zagnanih plezalcev, se je na tabor odpravila že dan prej, 11.8.2016, in se na poti do tabora ustavili v plezališču Drnulk, nad Dolenjo Trebušo. Zvečer sta se pridružila še dva in tako se je število počasi večalo vse do sobote, ko je tabor dosegel vrhunec s 15 udeleženci. V petek smo se odpravili na manjše plezališče Kegl, ki leži ob vznožju Rombona ter nudi krasen pogled na Bovško kotlino. Razmere so bile idealne za plezanje, mi pa smo pokali po šivih od energije. Ob obilnem sobotnem zajtrku smo se odločili pokukati k našim sosedom Italijanom, da malo za hec malo za res preverimo, če je pri sosedih res vedno vse boljše. Italijansko plezališče se imenuje Ponte San Quirino in se nahaja v Kraju Cividale del Friuli (Čedad) v Furlaniji-Julijski krajini. Od tabora v Podbeli do plezališča smo porabili 35 min vožnje in še nadaljnjih 35minut za iskanje plezališča, saj je le to dobro skrito, tako da še mnogi domačini niso vedeli, da imajo plezališče pred nosom. Ves trud z iskanjem je bil poplačan, ko smo končno nekje sredi travnikov zagledali stezico, ki je vodila k rečni strugi Nadiže ob kateri so se nahajale stene za plezanje. Plezališče sestavljeno iz atraktivnih smeri različnih težavnosti, ki omogočajo, da se vsakdo najde kaj primernega zase, če mu ni do plezanja pa osvežitev v reki. Mi smo preverili vse. Proti večeru smo se že malo utrujeni vrnili v Podbelo, kjer smo se do poznega večera družili ob tabornem ognju in malo nostalgično na palicah nad žerjavico pekli koruzo, hrenovke in twist. V nedeljo zjutraj je bila energija v taboru primerna nedelji-bili smo pravi lenuščki, vendar smo vseeno odšli kam pa drugam kot PLEZAT. Tokrat nas je pot vodila v plezališče Nadiža, ki se, kot lahko sklepamo, nahaja ob Nadiži (naši rdeči niti letošnjega plezalnega tabora). Plezališče nam je postregel z zanimivim razpletom, saj smo kmalu ugotovili, da ocene smeri morda niso najbolj realne in da plezališče ni najbolj primerno za začetnike. Najboljših in najbolj pogumnih plezalcev to seveda ni odvrnilo od plezanja, tisti malo slabši pa smo se ob gledanju vzponov drugih plezalcev prav zabavali in se seveda od njih učili. Nekaj sto metrov stran od plezališča se je nahajala tudi plaža ob Nadiži, zato smo skočili pogledat še tja na ohladitev in ujeti zadnje sončne žarke v dnevu.
V ponedeljek, 15.8.2016, smo nato pospravili naš tabor in se dobre volje, malce utrujeni odpravili proti domu. Besede ob zaključku pa ”Drugo leto ponovimo!”.

Plezajte!

Besedilo: Klara Štupar in Luka Nagode, ŠPO Komenda

Prvi del Soške poti, 07.08.2016

Uspela nam je lepa tura v vročem poletju, v dolini Soče. V malo številčni udeležbi pohodnikov smo se zjutraj odpeljali izpred PD Komenda z avtobusom čez prelaz Vršič do izvira Soče. Od tu je Soška pot potekala ob kristalno čisti Soči v hladni senci dreves. Na poti smo čez Sočo tudi večkrat prečkali mostove. Ob samem zaključku pa smo si v kampu Jelinčič privoščili osvežitev s hladno Sočo.

Besedilo: Brane Osolnik; Fotografije: Brane Osolnik

Planinski tabor 2016 – Kranjska gora

Leto je naokrog in poletje pred vrati, zato smo se mladi planinci skupaj s starši in vodniki kot vsako leto odpravili na planinski tabor.
Tokrat smo se podali na severo–zahod naše prekrasne kokoške (beri Slovenije). V prečudovit gorenjski kraj obdan z visokimi Alpami in zelenimi pobočji, ki slovi predvsem po smučanju in Pokalu Vitranc.
Nastanili smo se v Centru šolskih in obšolskih dejavnosti Kranjska Gora, kjer smo si za štiri dni uredili sobe in ležišča. Odmore med planinskimi pohodi in večere smo preživljali pred televizijo. Še raje smo igrali namizni tenis in nogomet ali plezali po mini plezalni steni v telovadnici ali pa se samo valjali po blazinah. Domske kuharice pa so dobro poskrbele za naše lačne želodčke.
Načrte planinskih vodnikov za naše gorske poti smo izpolnili več kot odlično. V petek zvečer smo bili vsi polni energije, zato so nas vodniki in mentorica odpeljali na sprehod do jezera Jasna – seveda je bil to za nas mačji kašelj. Pa smo se (morali) podati tudi okrog jezera, da bi potem lažje in predvsem hitreje zaspali.
Naslednje jutro nas je že čakala prva tura. Z Vršiča (natančneje od Erjavčeve koče) smo se povzpeli na Sleme. Popoldne pa smo iz Planince odšli do Doma v Tamarju.
V nedeljo se nismo mogli načuditi lepotam Martuljških slapov (zmotil nas ni niti dež) in popoldne Belopeških jezer v Italiji.
Zadnji dan, v ponedeljek smo hodili po meji med Avstrijo in Slovenijo. Povzpeli smo se na Vošco, kjer smo imeli prekrasen pogled na Julijske Alpe, Karnijske Alpe in Beljaško dolino z Beljakom.
Ta planinski tabor je bil eden mojih najlepših, Čeprav je vsak planinski tabor nekaj posebnega in se jih rada spominjam, mi je bil zadnji še posebej všeč, saj smo se udeleženci med seboj dobro razumeli in nam nikoli ni bilo dolgčas. Hvala planinskim vodnikom in mentorici planinskega krožka za super planinski tabor.

V imenu staršev, mladih planincev, vodnikov in mentorice hvala Občini Komenda za finančno podporo ter Planinskemu društvu Komenda za lepe majice, ki nas bodo vedno, ko jih bomo oblekli spomnile na nepozabna doživetja v Kranjski Gori.

Besedilo: Nika Ravnikar

Poldašnja špica, 25.06.2016

Uspela nam je lepa tura v Zahodnih Julijcih, v Italiji, na zanimiv dvatisočak. Kljub slabi napovedi smo imeli prekrasno vreme. Že zjutraj, ko smo se odpravili iz Komende, je bilo vzdušje enkratno. Avtobus je tako 17 pohodnikov odpeljal v dolino Zajzere, kjer se je začel naš pohodni dan. Pot nas je vodila po strmem vzponu do koče Grego (1.389 m) in naprej na Rudni vrh mimo stare kasarne, ki so jo predelali v Bivak Gemona (1.946 m). Po treh urah hoje smo prispeli na vrh Poldašnje špice (2.087 m). Vreme je zdržalo, a kljub prisotni vročini, smo bili zmagovalci mi, planinci. Med hojo v dolino je bilo veliko govora o bodoči turi na Dolomite in vsi skupaj smo se že veselili naslednjih pohodov v visokogorje.
Kot vodnik PD Komenda moram priznati, da so naši pohodniki zelo vesela družba in pravi planinci, zato mi je v še toliko večje veselje organizirati turo, saj vem, da bomo planine zapustili polni lepih spominov.

Besedilo:vodnik PZS Brane Osolnik; Fotografije: Matjaž Drolec

Tabor za otroke v Bohinju, 17-19.6.2016

Na prijeten junijski petek nas je pred Planinskim domom Komenda pričakal avtobus, ki nas je odpeljal v Bohinj. Vanj smo natovorili vso našo prtljago, se poslovili od staršev in se podali novim dogodivščinam na proti. Naš dom za dve noči so postali šotori tabornega prostora Gozdne šole. Prijetna jasa obdana z gozdovi in neposrednim dostopom do urejene plaže Bohinjskega jezera je bila prostor namenjen zabavi, športu, prijetnim večernim prireditvam in seveda kurjenju tabornega ognja.

Prvi plezalni dan smo preživeli v bohinjskem plezališču Bellevue, kjer smo urili naše plezalne prste na urejenih smereh z zanimivimi imeni, preplezali smo Škorpijona, se podali na vrh smeri z imenom Veverica, in odskakljali po Zajčku. Tudi kosilo smo pojedli kar v plezališču, skuhane hrenovke so bile prijetno okrepčilo po napornem plezanju, hrenovke pa so zadišale še drugim otrokom, ki so plezali v spremstvu staršev, tako da smo prijazno nahranili tudi ostale plezalne navdušence in ŠPO Komenda predstavili v dobri luči tudi drugim. Po kosilu smo sončno soboto preživeli na plaži, se ohladili v prijetnem jezeru ter se s kanujem popeljali malo naokrog.

Nedeljsko dopoldne smo preživeli na plezališču Pod skalco, ki je v neposredni bližini jezera v Ribčevem Lazu. Po kosilu, so se nam pridružile še starši, dedki in babice, ki so se pripeljali v Bohinj po svoje otroke in nas prijetno posladkali s pecivom, ki so ga nam ga prinesli. Čakalo pa jih je še presenečenje, pripravili smo plezalno tekmovanje, ki so se ga poleg otrok udeležili tudi starši. Otroci so tekmovali za veliko nagrado Zlata matičarka, starši pa so se potegovali za Zlato pivo. Tekma je potekala v sproščenem duhu, z veliko mero spodbujanja in prijateljske tekmovalnosti. Vsi udeleženci tabora pa so bili nagrajeni z medaljo in plezalno majico.

Plezajte!

Besedilo: Matjaž Jenko, ŠPO Komenda

Novi pripravniki športnega plezanja

ŠPO Komenda ponosno razglašamo, da smo dobili nove pripravnike športnega plezanja. Svoj pogum, znanje in iznajdljivost je na izpitu pred izkušeno komisijo pokazalo 12 novih plezalcev : Marta Jagodic, Matej Petek, Dominik Jagodic, Klara Štupar, Nika Mulec, Boris Hafner, Rok Hafner, Jani Kanc,Uroš Hočevar, Matevž Čretnik, David Oštir in Alen Erzar.

Vsem iskreno čestitamo in želimo čim več plezalnih užitkov!

načelnik in inštruktor ŠPO Komenda Marko Pogačar